Bevara fertiliteten - Forskning, utveckling och vägen mot nya lösningar - För patienter och familjer
Bevara fertiliteten - Forskning, utveckling och vägen mot nya lösningar - För patienter och familjer
Chansen att bli botad från barncancer har ökat de senaste årtiondena och vi har fått allt fler canceröverlevare. I uppföjlningsstudier har unga canceröverlevare rapporterat att infertilitet orsakad av cancerbehandlingen, upplevs som ett allvarligt bestående men som påverkar livskvalitén negativt.
Fertilitetsbevarande åtgärder har utvecklats i syfte att bevara fertilitetspotentialen innan och efter cancerbehandling, till exempel genom att frysa könsceller. Frysning av spermier, ägg och gonadvävnad är idag relativt vanligt även för barnpatienter även om möjligheten ännu inte utnyttjas fullt ut.
Till exempel är nedfrysning av äggstocksvävnad är inte längre en experimentell metod och förväntas vara särskilt lämpligt för unga flickor eftersom de har ett högt antal folliklar i sina äggstockar. Idag praktiseras nedfrysning av äggstocksvävnad på flera av Nordens universitetssjukhus, varav 4 universitetssjukhus runt om i Sverige. Den nedfrysta vävnaden kan användas för återtransplantation när patienten är botad och önskar återfå fertilitet. Vår erfarenhet med kvinnor som genomgår transplantation växer i Sverige och de första barncancerpatienterna som genomgick nedfrysning har nu blivit så gamla att vi kunnat se att metoden kan ge möjlighet att återfå fertiliteten och föda biologiska barn.